Dzisiejsza data: 25 02 2018 | 12:25
 
 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy kieruje do nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej program Edukacyjny „Ratujemy i uczymy ratować”.
Fundacja WOŚP podaje, że gdyby co dziesiąty mieszkaniec Ziemi potrafił udzielać pierwszej pomocy, ocaliłoby to milion ludzi rocznie! Aby pomóc, powinniśmy wiedzieć, jak to zrobić.
4 marca 2008 r. dwie nauczycielki naszej szkoły: pani Grażyna Szepieniec i pani Alicja Maląg przeszły odpowiedni kurs przygotowujący je do prowadzenia zajęć z dziećmi i otrzymały Certyfikaty Uczestnictwa w Programie.


Szkolenie prowadzone było przez wykwalifikowanych wolontariuszy Pokojowego Patrolu, którzy są znakomitymi i kompetentnymi instruktorami. Zdobyte umiejętności pozwoliły nauczycielkom zająć się nauką udzielania pierwszej pomocy wśród uczniów klas I-VI. Dzieci uczyły się zasad udzielania pierwszej pomocy: od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon, po sposoby ratowania osoby nieprzytomnej. Z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach, a otrzymane od fundacji pomoce: fantomy, składane telefony, podręczniki oraz film DVD pt. „Doktor Kręciołek” bardzo ułatwiły naukę. Każde dziecko nauczyło się sprawdzania przytomności, wzywania pomocy, sprawdzania oddechu, układania osoby poszkodowanej w pozycji bocznej. Wszyscy z przejęciem ćwiczyli na fantomach oddechy ratownicze i uciskanie klatki piersiowej. Szkolenie zakończyło się egzaminem. Wszyscy otrzymali certyfikaty ukończenia kursu pierwszej pomocy. Co roku szkoleni są uczniowie klasy I, rozdawane są kolejne certyfikaty. W klasach starszych również przypominane są zasady udzielania pierwszej pomocy. Mamy nadzieję, że każde dziecko z naszej szkoły będzie potrafiło jej udzielić.