Dzisiejsza data: 25 02 2018 | 12:26
 
 

O PROGRAMIE

Pamiętamy !

Celem Programu ”Katyń… ocalić od zapomnienia” jest posadzenie 21.857 DĘBÓW PAMIĘCI. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden DĄB to jeden ”katyński Bohater”. W Programie uczestniczą szkoły, ośrodki wychowawcze, drużyny harcerskie, urzędy gmin, starostwa powiatowe oraz inne instytucje i organizacje. Po zgłoszeniu – uczestnicy otrzymują certyfikat, poświadczający, że Dąb Pamięci został zasadzony dla uczczenia tego konkretnego bohatera. Patronat honorowy nad akcją objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – prof. dr hab. Lech Kaczyński. Akcja włączona jest w międzynarodowy Projekt pod nazwą “Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało”.

Mottem Programu są słowa Jana Pawła II “Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie”.

Nasza szkoła przystąpiła w bieżącym roku szkolnym do Programu i pragnie uhonorować zamordowanego w Katyniu kpt. Mariana Sanoka oraz zamordowanego w Charkowie mjr Mariana Kosibę.Uważamy bowiem, jak  Z. J. Prusiński, że Katyń jest naszym wspólnym sercem… – Jesteśmy im winni póki my żyjemy!

skanowanie0001skanowanie0002