Dzisiejsza data: 25 02 2018 | 12:34
 
 

Klub Historyczny

W naszej szkole żywa jest pamięć o wydarzeniach  okresu II wojny światowej. Zobowiązuje nas do tego imię szkoły oraz zasadzone przy budynku dęby upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Działający w naszej szkole Klub Historyczny im. Armii Krajowej  zaprosił  edukatora z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Spotkanie odbyło się 10 października 2017 roku. Pan Zenon Fajger  przeprowadził dla uczniów klas I-IV lekcję „Symbole naszej historii – historia herbu i flagi Polski”, która była powiązana z projekcją filmu animowanego dla dzieci. Z kolei uczniowie klas V-VI uczestniczyli w lekcji „Najmłodsi bohaterowie – dzieci i młodzież podczas II wojny światowej”, urozmaiconej prezentacją zdjęć, pamiętników, rysunków uczestników tamtych wydarzeń. Uczniowie mieli okazję poznać jak wyglądało dzieciństwo ich rówieśników w okresie wojny.

20 października uczniowie klas V-VII wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Muzeum Historycznego w Dukli. Na początku poznali z przewodnikiem historię pałacu, w którym mieści się muzeum oraz historię jego właścicieli. Następnie zwiedzili wystawy militarne dotyczące okresu I i II wojny światowej, między innymi walk na Przełęczy Dukielskiej, bitwy o Monte Cassino, działalności AK na Podkarpaciu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też wystawa plenerowa broni ciężkiej na dziedzińcu Muzeum, w której można obejrzeć m.in. działa, armaty, wyrzutnie rakiet, czołg i  haubice.

Taka forma zajęć edukacyjnych pozwala na poznawanie historii w sposób aktywny i atrakcyjny.